Kredyty konsolidacyjne – szybki sposób na odciążenie budżetu
Konsolidacja oznacza dokładnie połączenie. W przypadku finansów mowa tutaj o złączeniu w jedno zobowiązanie kilku mniejszych pożyczek czy kredytów, a więc na zamianie kilku niewielkich kredytów w jeden większy. W większości wypadków takie połączenie jest rozwiązaniem kłopotów finansowych kredytobiorców i zamienieniem kilku rat na jedną, mniejszą.
Jedna rata – łatwiejsza spłata
Konsolidacja długu oznacza przede wszystkim spłatę wszystkich wcześniej zaciągniętych kredytów oraz pożyczek przez instytucję, udzielającą kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu zamiast kilku rozmaitych zobowiązań kredytowych, kredytobiorca będzie mógł spłacać tylko jeden kredyt, zaciągnięty w jednym banku. Oczywiście najistotniejszą korzyścią dotyczącą zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie miesięcznej raty kredytu. Kredyt konsolidacyjny umożliwia także wydłużenie w sposób najlepszy dla klienta czasu spłaty kredytu, co zazwyczaj wpływa na podreperowanie każdego domowego budżetu. Zamienienie kilku rat, płaconych przeważnie w różnych wysokościach oraz w rozmaitych dniach miesiąca, w jedną, a także przeniesienie kilku różnych długów do jednego banku są rozwiązaniami korzystniejszymi dla kredytobiorców. Nie trzeba wtedy pilnować kilku terminów spłat, a jedynie jeden. W związku z tym, pożyczka konsolidacyjna pozwala kredytobiorcy na lekki oddech oraz przeważnie pozostawia mu większą ilość gotówki w kieszeni.
Kredyt plus pożyczka
Oprócz konsolidacji poprzednich zobowiązań kredytowych w większości banków przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego jest możliwość pobrania dodatkowej kwoty pieniędzy. Klient może wydać ją na dowolny cel, na przykład remont mieszkania czy spłatę pożyczek, zaciągniętych u rodziny czy znajomych. Dług konsolidacyjny w większości przypadków jest korzystny. Jednak, żeby podjąć decyzję, czy w danym indywidualnym przypadku faktycznie zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest sensowne, należy po prostu wyliczyć, ile można zaoszczędzić na takiej operacji.
Pożyczka dla zadłużonych, a kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny należy przede wszystkim odróżnić od pożyczki dla zadłużonych, która jest udzielana przez instytucje pozabankowe, bez sprawdzania historii kredytobiorcy w BIK-u, a także udzielana na dużo wyższy procent niż kredyt konsolidacyjny. Pożyczka dla zadłużonych nie zapewnia całkowitej spłaty pozostałych zadłużeń, jednak może być pomocna, gdy nie możemy pozwolić sobie na kredyt. Takie rozwiązanie przede wszystkim pomaga uratować domowe finanse oraz ułatwia wyjście ze spirali zadłużenia, co czasami jest jedyną możliwością uchronienia się przed postępowaniem egzekucyjnym.