Wziąłeś kredyt hipoteczny? WIBOR ustali wysokość Twoich rat

Zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny i nie wiesz czym jest WIBOR? To grzech, którego nie jesteśmy w stanie wybaczyć, ale chętnie go naprawimy. Tym bardziej, że to właśnie WIBOR ma bezpośredni wpływ na wysokość rat, które spłacasz.

WIBOR. Co to takiego?

WIBOR to nic innego, jak  stopa procentowa, według której jeden bank udziela kredytu drugiemu bankowi. Odnosi się do pożyczek obecnych na polskiej płaszczyźnie międzybankowej.

WIBOR 3M – pożyczka udzielana na okres trzech miesięcy

Jak widzisz, tuż obok pojęcia stoi indeks. To on zaznacza, do jakiego okresu odnosi się dana pożyczka.

Kto stoi za WIBOR-em?

Wysokość stopy ustalana jest w każdy dzień roboczy i oparta na tych, zgłaszanych przez przedstawicieli 13 banków tuż po odrzuceniu wartości maksymalnej i minimalnej. Wielkość stopy ustalana jest na płaszczyźnie międzybankowej i uzależniona od aspektów takich jak:

  • inflacja,
  • podaż,
  • cykl koniunkturalny,
  • wysokość PKB.

Dużo w rękach banków

Nie należy jednak zapominać, że sporą rolę w samym pojęciu WIBOR-u odgrywają placówki bankowe. To właśnie one wybierają mechanizm, wedle którego przeprowadzają aktualizacje wybranej wcześniej stawki referencyjnej.

Jesteś klientem? Bank przygotuje dla Ciebie WIBOR 3M

Większość banków w swoich ofertach prezentuje trzymiesięczne okresy pożyczkowe. Jeśli masz już na swoim koncie kredyt hipoteczny, pewnie doskonale o tym wiesz, ale jeśli bankowe doświadczenia masz dopiero przed sobą – WIBOR 3M na pewno przypadnie Ci do gustu. Innego wyjścia po prostu mieć nie będziesz, bo WIBOR w wersji 6M i 12M spotykany jest zdecydowanie rzadziej i to w  bankach, takich jak BGŻ i BOŚ.

Raty kredytu hipotecznego. WIBOR ustala ich wysokość

WIBOR i oprocentowanie kredytowe to dwie nierozłączne części. Oczywiście wyrażone w polskich złotówkach. Z typu WIBOR-u (3M, 6M lub 12M), przyjętym przez bank naliczana jest wysokość stawki referencyjnej (podstawowej), a za nią idzie już samo oprocentowanie kredytu.

Czy istnieje szansa na obniżenie rat kredytów za sprawą WIBOR-u?

Oczywiście, że istnieje, ale jest to wartość, którą przewidzieć są w stanie wyłącznie wykształceni i doświadczeni analitycy. Na przykład w okresie od sierpnia do września zeszłego roku wskaźnik WIBOR-u spadł do 3,52%, ale tylko po to, by pocieszyć kredytobiorców, a następnie podskoczyć do wartości 4,93% i zażegnać ich marzenia na niższe raty.

Sprawa dotyczy przede wszystkim kredytu hipotecznego

WIBOR ma wpływ przede wszystkim na raty kredytów hipotecznych. Planujesz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? (o tym więcej w artykule: Chcesz założyć firmę przez Internet? Rejestracja w CEIDG to dopiero początek). Przyda Ci się kredyt gotówkowy lub inwestycyjny?  Na tym WIBOR nie odciśnie tak znaczącego śladu.