Przedsiębiorco, chcesz wziąć kredyt na mieszkanie? To nie będzie łatwe

Wbrew pozorom, to nie osoby prowadzące własną firmę mają najłatwiej na kredytowej drodze. Banki przychylają się przede wszystkim do propozycji pracowników z umową na czas określony i nieokreślony, a przedsiębiorcy? Ich droga w kierunku kredytu jest wyboista.

Kredyt na mieszkanie – na co powinieneś zwrócić uwagę

Kredyt kredytowi nierówny? W pewnych aspektach są bardzo podobne. Niezależnie od tego, na co chcesz przeznaczyć pożyczone pieniądze, bank poprosi Cię o zobrazowanie zdolności kredytowej, dzięki której będzie miał pewność, że powierzone raty będziesz w stanie spłacić. W jaki sposób bank to wyliczy? Tutaj w grę wchodzą skomplikowane działania, w których znaczenie ma nawet to, z jakiego źródła pozyskujesz swoje dochody.

Kredyt hipoteczny dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę

Eksperci stwierdzają jasno – wzięcie kredytu hipotecznego najłatwiej przychodzi osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zarówno tej z określonym, jak i nieokreślonym czasem. To w ich przypadku wykazanie zdolności kredytowej jest najprostsze.

Nie myśl jednak, że to postanowienie zamknięte. Banki biorą pod uwagę ciągle zmieniające się realia ekonomiczno-gospodarcze i w ten sposób umożliwiają wzięcie kredytu nawet osobom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych. Przechodząc do sedna, jak sprawa ma się z przedsiębiorcami?

Zdolność kredytowa biznesmena? To nie taka prosta sprawa

Tutaj u podstaw leżeć będą wszystkie dokumenty zdolne zobrazować sytuację finansową prowadzonej przez Ciebie firmy. Faktury, umowy, dowody zakupów? Przydadzą się. Na ich podstawie, ujętych w 12-miesięczną ramę czasową bank spróbuje wyliczyć Twoją zdolność kredytową.

Liczy się stabilność dochodu

Zwróć jednak uwagę, że to nie wartość finansowa Twojej firmy jako tako ma znaczenie, a miesięczny dochód i jego stabilność. Bank chce mieć pewność, że Twoje zarobki są na tyle usystematyzowane, że spłata miesięcznej raty nie będzie żadnym problemem, a im stabilniejszy dochód, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Nie spłacasz składek ZUS? Zapomnij o kredycie

Bank udzieli kredytu wyłącznie tym przedsiębiorcom, którzy mają uregulowane wszelkiego rodzaju zadłużenia – to oczywiste, nie? Licz się z tym, że w swoim wniosku będziesz musiał zawrzeć dokumenty potwierdzające systematyczne wpłaty do ZUS i uregulowane zobowiązania wobec US.

Młodzi przedsiębiorcy mają zdecydowanie trudniej

W momencie starania się o kredyt istotny jest również fakt tego, jak długo prowadzisz swoją firmę. Badania wskazują, że młodzi przedsiębiorcy, których firmy funkcjonują od zaledwie roku mają zdecydowanie więcej trudności w uzyskaniu kredytu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia,  bo coraz więcej banków tworzy elastyczne oferty kredytowe, z których skorzystać mogą nawet Ci niezaprawieni w biznesowym boju.

Chcesz założyć własną firmę i stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą? O tym pisaliśmy tutaj: Chcesz założyć firmę przez Internet? Rejestracja w CEIDG to dopiero początek