Upadłość konsumencka – czy jest dobrym rozwiązaniem?

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób boryka się z problemami finansowymi. Niestety, ludzie często stykają się z komornikiem, gdy nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia. Jednak regulowanie jednej pożyczki następnym kredytem zazwyczaj powoduje wpadanie w błędne koło. W konsekwencji niezwykle łatwo doprowadzić się i swoją rodzinę na skraj bankructwa. Czasem jedynym wyjściem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Istnieje kilka warunków, aby skutecznie ją przeprowadzić. Dzięki temu można rozpocząć nowe życie, wprawdzie bez majątku, ale przynajmniej bez długów i komornika na wynagrodzeniu czy nieruchomości.

Warunki upadłości konsumenckiej

Co bardzo istotne, istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc ogłosić upadłość konsumencką. Przede wszystkim kłopoty konsumenta, chcącego ogłosić upadłość, nie mogą wywodzić się z jego lekkomyślności. W postępowaniu sądowym należy udowodnić przede wszystkim, że niewypłacalność danego konsumenta nie wynikała z jego wyłącznej winy. Trzeba dowieść, że dłużnik nie działał świadomie i nie powiększał swojego zadłużenia celowo – biorąc następne pożyczki i kredyty, czy wręcz próbując wyłudzić pieniądze z instytucji kredytowych. Jeżeli kłopoty finansowe wynikają z trudnej sytuacji życiowej, wówczas z powodzeniem można spróbować zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Przebieg postępowania upadłościowego

Postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest licytacja całego majątku dłużnika. Traci on wtedy swój dorobek. Podstawową zasadą w tym przypadku jest bowiem likwidacja. Jednak, gdy już wszystko zostanie zlicytowane, wówczas należy przystąpić do tak zwanego planu spłat, czyli do regularnego spłacania wierzycieli, którzy w ramach postępowania likwidacyjnego nie zostali zaspokojeni z majątku dłużnika. Taki plan ratalnego spłacania jest określany na bazie możliwości zarobkowych danego konsumenta. Jednak, gdy dłużnik nie posiada, żadnych możliwości zarobkowych, nie pracuje nigdzie, nie posiada majątku osobistego o wartości handlowej, to ustalanie planu spłat może nie dojść do skutku .

Nowe życie po upadłości

Problem zadłużenia w obecnym świecie jest niezwykle ważny, dlatego warto być świadomym różnych sposób pozbycia się długów. Pożyczka, kredyt czy chwilówka, są wprawdzie krótkotrwałym sposobem na podreperowanie budżetu domowego, jednak zawsze należy mieć na względzie, że są to pożyczone pieniądze, które będzie trzeba oddać, w dodatku z odpowiednim oprocentowaniem.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi być zawsze traktowane jako ostateczność, a sama decyzja o jego złożeniu powinna być podjęta tylko i wyłącznie w razie absolutnej konieczności. Musimy też pamiętać, że gdy na własne życzenie doprowadzimy do swojej złej sytuacji finansowej, ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie będzie możliwe.