Chcesz założyć firmę przez Internet? Rejestracja w CEIDG to dopiero początek

Rozpoczęcie własnej działalności jest łatwiejsze niż sądzisz. Możesz zrobić to przez Internet. Myślisz, że wystarczy rejestracja w CEIDG? To dopiero początek. Sprawa jest bardziej skomplikowana.

Zanim zarejestrujesz, stwórz plan

Szkoda by było porwać się na CEIDG bez dokładnego planu i wiedzy, co właściwie stworzona przez Ciebie firma ma prezentować. Zanim zdecydujesz się na jej założenie ustal:

Nazwa firmy

To w końcu będzie jedna z wizytówek Twojej przyszłej działalności. Musisz uwzględnić w niej swoje imię i nazwisko, ale to nie stoi na przeszkodzie, by nazwa rzeczywiście była oryginalna i przykuwająca uwagę. Najlepszy scenariusz przepowiada, że nawet świetną nazwą możesz przyciągnąć do siebie pierwszych klientów.

Data i miejsce działalności

Żeby formalności stało się zadość. Wiedza ta potrzebna jest przede wszystkim ZUS-owi, który na podstawie daty rozpoczęcia przez Ciebie działalności będzie wyliczał składki ubezpieczeniowe.

Forma opodatkowania

Wiesz, że podatki to jedna z dwóch pewnych rzeczy w życiu? Zakładając firmę musisz się z tym liczyć w jeszcze większym stopniu, a określenie formy, w której jako przedsiębiorca będziesz rozliczał się ze skarbem państwa. To podstawa finansowa. Naprawdę.

Rachunek w banku

Jeśli mowa o płaceniu podatków, to w grę wchodzi również rachunek bankowy. W końcu jak będziesz rozliczał się ze stosownymi urzędami bez oficjalnego miejsca przechowywania pieniędzy i przeprowadzenia transakcji?

CEIDG. Możliwe bez wychodzenia z domu?

Obmyśliłeś nazwę firmy i pozostałe aspekty? Pora na krok następny. Rejestracja w CEIDG to początek, dzięki któremu w ciągu kilku dni Twoja firma znajdzie się w ewidencji działalności gospodarczych. Jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową ceidg.gov.pl i za jej pośrednictwem wypełnisz stosowny wniosek. Jednak czy to wystarczy?

Formularz można wypełnić na trzy różne sposoby:

  • anonimowo,
  • z pomocą Profilu Zaufanego,
  • z podpisem elektronicznym.

Wiadomo, anonimowa rejestracja pociąga za sobą wizytę w urzędzie, więc jeśli interesuje Cię ominięcie takich aspektów, powinieneś postawić na dwie pozostałe. Z tym, że opcja numer dwa wymaga posiadania Profilu Zaufanego, a trzecia stworzenia podpisu elektronicznego, który, jak się okazuje, jest totalną rzadkością.

Chcesz założyć firmę szybko i zgodnie z przepisami? Licz się z tym, że co najmniej jedna wizyta w urzędzie będzie konieczna

Od teraz jesteś przedsiębiorcą. Bez podstawowych narzędzi się nie obejdzie

Na początek program do fakturowania

Jak chcesz prowadzić swoją firmę bez wystawiania faktur? To niemożliwe. A dobrze byłoby wystawiać je zgodnie z powszechnymi przepisami i specyfikacją Twojej działalności.

Większość programów do fakturowania wyposażona jest w zaktualizowane dane i wzory do kilku rodzajów dokumentów. (więcej o programach do fakturowania na mega-tech.com.pl) W niektórych przypadkach warto zadbać o to, by umieszczane w nich dane nie przepadały wraz z zepsutym komputerem.