Kredyty hipoteczne – kryteria przyznania
Każda osoba (i niekoniecznie musi być młoda) marzy o posiadaniu własnego „M”. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkań na rynku miało się dosłownie jak na lekarstwo i żeby cieszyć się w końcu własnym kątem, trzeba było uzbroić się w cierpliwość na wiele lat i czekać. Drugą możliwością było obłaskawienie urzędników, którzy decydowali o tym, kto oraz na jakie mieszkanie mógł ewentualnie liczyć.
Mieszkanie – marzenie możliwe do spełniania
Oczywiście tamte lata już minęły i tak jak wszystko – rynek mieszkaniowy również uległ zmianom. Obecnie niby każdy ma prawo do kupienia mieszkania lub domu o jakim tylko zamarzy. Niestety jest to rzecz czysto teoretyczna, bo do pełni szczęścia we własnym kącie potrzeba odpowiedniej kwoty pieniędzy. Właśnie w tym momencie zaczynają się pewne problemy, ponieważ owa „kwota” może wynosić tysiące, a niekiedy sięgnąć nawet milionów złotych, a niestety o takich pieniądzach wielu Polaków może jedynie pomarzyć. Na szczęście istnieją banki, które dosyć chętnie służą pomocą każdemu, kto posiada zdolność kredytową. Z ich wsparcia korzystają nawet ci, którzy mimo, że dysponują potrzebną kwotą, to wolą wziąć pieniądze od banku i przeznaczyć ją na inne cele, natomiast na zakup nieruchomości zaciągają kredyt hipoteczny, który w dzisiejszych czasach jest jak dotąd najtańszym kredytem na rynku.
Sprawdzenie swoje zdolności kredytowej
Od czego należy zacząć w sytuacji, kiedy planuje się zakup nieruchomości na kredyt? Żeby go otrzymać koniecznym etapem jest przede wszystkim przekonanie banku, że będzie się w stanie go spłacić zgodnie z ustalonym harmonogramem, czyli, że posiada się zdolność kredytową. Wszystkie banki mają w tym zakresie rozbieżne wymagania. Wynikają one z różnic w sposobie obliczania zdolności kredytowej w poszczególnych instytucjach finansowych.
Ogólnie można rzec, że na zdolność kredytową wpływ mają głównie dochody, jakie się uzyskuje, a także wszelkie zobowiązania, jakie aktualnie się spłaca. Jednakże trzeba pamiętać, że nawet jeżeli posiada się zdolność kredytową, to wcale nie jest to jeszcze gwarancja, że otrzyma się kredyt. Wie się tylko, że jest większe prawdopodobieństwo i można zorientować się, na jaką kwotę w przybliżeniu można ewentualnie liczyć. Dokładne zasady obliczania scoringu bankowego są tajemnicą.
Zanim zacznie się dla siebie szukać mieszkania lub domu, trzeba ustalić, jaka pożyczka byłaby optymalna, by bank bez problemu mógł ją przekazać. Dodatkowo powinno się dodać oszczędności, jakie można lub chce się przeznaczyć na zakup i odjąć tak zwane opłaty około transakcyjne. Jeżeli jednak nie posiada się żadnych oszczędności, to niestety mogą być z tego powodu duże kłopoty.
Kredyt hipoteczny tylko dla par?
Pracownicy banku, którzy są odpowiedzialni za decyzje o przyznaniu lub też odmowie, udzielenia kredytu, biorą pod uwagę, tak jak już było wspomniane, głównie zdolność kredytową. Zanim bank przyzna kredyt, ocenia ryzyko kredytowe i bierze pod uwagę względy formalno-prawne, personalne oraz ekonomiczne. Dla banku istotne są kryteria, takie jak stan zdrowia, wiek czy stan cywilny, dlatego małżeństwo ma większą szansę na kredyt niż samotna osoba. Jednak bycie singlem nie skreśla naszej szansy na kredyt hipoteczny. Gdy mamy wysokie dochody, a nasz stan zdrowia jest dobry możemy śmiało składać wniosek kredytowy!