Kredyt na inwestycje. Na co warto zwrócić uwagę?
Okazja na inwestycje zawsze się znajdzie. Niekoniecznie pieniądze na jej przeprowadzenie. Planujesz modernizację działalności swojej firmy lub wejście w inny sektor? Pewnie przyda Ci się kredyt. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
Oprocentowanie, dokumenty i drobne druczki
Zanim zdecydujesz się na kredyt, jako przedsiębiorca, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka zagadnień, które podczas dyskusji z pracownikiem banku na pewno zostaną poruszone. Możesz mieć problem np. z wzięciem kredytu na działalność po zaledwie 6 miesiącach funkcjonowania firmy. Musisz się więc uzbroić w cierpliwość. Wyśpij się, przed wejściem do banku weź głęboki wdech i nie odpuszczaj, nawet jeśli sytuacja stanie się bardziej napięta, a co do formalności…
Oprocentowanie. Ważne, żeby Cię nie zjadło
Kredyty na inwestycje mają się trochę inaczej. Powinieneś wiedzieć, że oprocentowanie w jego przypadku, i to w skali rocznej, uzależnione jest od wysokości stopy procentowej WIBOR. To wartość zmienna, więc musisz liczyć się z tym, że oprocentowanie oprocentowaniu nie będzie równe, a i sam bank w tym przypadku ma niewiele do powiedzenia.
Do oprocentowania dolicz marżę
W tym miejscu spore znaczenie będzie miała Twoja sytuacja finansowa. Bank na jej podstawie określi wysokość marży, która w połączeniu w narzuconym przez WIBOR procentem będzie stanowić wartość całego oprocentowania.
Podpowiedź: To zagadnienie porównaj w kilku różnych bankach, a jeśli trzeba – negocjuj
Wkład własny. Bez niego się nie obejdzie
Inwestycje to poważna sprawa. Powinieneś przemyśleć każdy etap jej przebiegu. Koszty, które się z nimi wiążą to podstawa, a równie ważna jest wartość możliwego do zgarnięcia zwrotu. Jasne, bank kredytem pokryje znaczącą część wydatków z tym związanych, ale reszta należy do Ciebie i firmy, którą prowadzisz.
Bank będzie chciał zabezpieczenia sumy, której Ci udzieli. W momencie podjęcia decyzji o kredycie, zwróć uwagę i na to zagadnienie. Hipoteka, zastaw, poręczyciel – przyjmie to, co w realny sposób odpowie wysokości pożyczonej kwoty.
Dokumenty. Twoja inwestycja zostanie szczegółowo zbadana
Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa podpowiada, opiera się na inwestycji, więc i to na niej spoczywa cała presja. Przychodząc do banku miej świadomość, że kredytodawca zażąda dokładnego przedstawienia projektu, który zamierzasz zrealizować, w tym:
- dokładny biznesplan,
- czasowy rozkład pracy,
- przewidywania zysków.
Podpowiedź: Im bardziej precyzyjny i zdecydowany będziesz, tym większe prawdopodobieństwo, że bank udzieli Ci kredytu
Drobne druczki. Najważniejsze to czytać uważnie
Pracownik banku, z którym będziesz dyskutował na temat kredytu inwestycyjnego ma obowiązek przedstawienia Ci tego, co w tej sytuacji jest najważniejsze. Nie pokładaj jednak w tym 100-procentowej ufności. Liczy się to, co na piśmie – nie to, co w słowach, a bardzo prawdopodobne, że umowa zawierać będzie zagadnienia, takie jak okres karencji i wysokość kar za ewentualne opóźnienia w spłatach. Bardzo ważne.
Kontrola to Twój przedsiębiorczy obowiązek
Każde z tego typu działań – inwestycji, kredytów, pożyczek – warto kontrolować w 100%. Jeśli prowadzisz firmę opartą na handlu, jednym z podstawowych elementów Twojego przedsiębiorczego wyposażenia powinien być dobry program do fakturowania. Liczy się to, co na piśmie, pamiętasz? Znalezienie aplikacji jest względnie łatwe, ale jeśli chcesz kupić najlepszą, zwróć uwagę na aktualność wykorzystanych przepisów i mnogość wzorów dokumentów.
Dodatkowe informacje o programach do faktur znajdziesz w naszym poprzednim artykule: Chcesz założyć firmę przez Internet? Rejestracja w CEIDG to dopiero początek