Kredyt na działalność gospodarczą po 6 miesiącach
Rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz jej prowadzenie, szczególnie w dobie pandemii, może być bardzo ciężkim zadaniem. Oprócz zasobów ludzkich, wymaga również sporych nakładów finansowych. Większość banków niechętnie udziela pożyczek młodym firmom. Ten artykuł odpowie na pytanie czy możliwe jest otrzymanie kredytu na działalność gospodarczą po 6 miesiącach oraz gdzie o niego wnioskować.
Czy możliwe jest otrzymanie kredytu na działalność gospodarczą po 6 miesiącach?
Zdecydowana większość banków patrzy nieprzychylnym okiem na młode firmy wnioskujące o kredyt na działalność gospodarczą i wymaga, aby była ona prowadzona nieprzerwanie przez minimum 12 miesięcy i dawała dochód za poprzedni rok. W niektórych placówkach wymagane minimum to nawet dwa lata. Kolejnym wymaganiem banków jest zakończenie roku finansowego na plus. Pożyczki skierowane do nowych firm to zdecydowana mniejszość wśród ofert kredytowych.
Na szczęście istnieją instrumenty bankowe o które nowe przedsiębiorstwo może wnioskować już po pół roku lub wcześniej. Pierwszym z nich jest kredyt dla młodych firm (kredyt na start), który może być udzielony już po pierwszym dniu prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym instrumentem z którego może skorzystać stosunkowo nowa firma jest kredyt obrotowy, którego środki mogą być wykorzystane na działanie bieżące przedsiębiorstwa. Warto również odwiedzić stronę BGK i zapytać o kredyt ze środków unijnych.
Gdzie wnioskować o kredyt obrotowy dla nowych firm?
Wspomniany wyżej kredyt obrotowy dla nowych firm jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowych środków na bieżące wydatki. Przedsiębiorca może skorzystać z dwóch rodzajów kredytu obrotowego. Są to kredyt nieodnawialny, którego środki mogą być wykorzystane tylko raz, oraz kredyt odnawialny, gdzie linia kredytowa jest dostępna dla przedsiębiorcy z powrotem zaraz po spłacie zadłużenia.
Aby wnioskować o kredyt obrotowy dla nowych firm należy udać się do placówki jednego z banków lub złożyć stosowny wniosek za pomocą bankowości internetowej. Młode firmy mogą liczyć na udzielenie kredytu obrotowego między innymi w mBanku, PKO BP, Alior Banku. Warto również skontaktować się z infolinią Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela gwarancji na kredytu obrotowe. Przedstawiciel BGK podpowie, która oferta będzie najkorzystniejsza dla naszej firmy oraz jak z niej skorzystać.
W ostateczności pozostają pozabankowe pożyczki pod zastaw
Wzięcie kredytu na młodą działalność gospodarczą jest zadaniem bardzo trudnym, chociaż nie niemożliwym. Jeśli banki odmówią nam pomocy, ostatnią deską ratunku zostają pozabankowe pożyczki pod zastaw. Takie rozwiązanie nie wymaga dokumentów ani z ZUS czy US ani wysokiej zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe nie sprawdzają też w takim wypadku baz, więc posiadane już zadłużenie nie ma znaczenia. Decyzja w jej sprawie zostanie wydana jeszcze tego samego dnia.
Jednak w celu wzięcia takiego zobowiązania finansowego, instytucja finansowa wymaga od nas czegoś w zamian jako formy zabezpieczenia pożyczki. Najprostszym rozwiązaniem jest pożyczka pod zastaw samochodu. W ramach takiego kredytu, instytucja finansowa zostaje współwłaścicielem pojazdu z 51% udziałów. Po spłaceniu całości zobowiązania, auto wraca z powrotem w wyłącznie nasze posiadanie.