Skąd wziąć dochód za poprzedni rok?

Informacje o dochodzie za poprzedni rok mogą okazać się niezbędne przy zaciąganiu kredytu lub załatwianiu spraw urzędowych. Zapraszamy do lektury tego artykułu, który podpowie, skąd wziąć informacje o dochodzie za poprzedni rok oraz przedstawi sposoby na potwierdzenie swoich dochodów. Wskażemy na różnice pomiędzy zaświadczeniem o dochodach i oświadczeniem o dochodach i podpowiemy, kiedy każdy z tych dokumentów może się przydać. Zaczynajmy!

Skąd wziąć dochód za poprzedni rok?

Na szczęście, era cyfryzacji dotarła również i do organów państwowych, a każdy podatnik ma możliwość sprawdzenia swojego zeszłorocznego przychodu i dochodu bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, a następnie zalogować się za jego pomocą na rządową stronę https://www.podatki.gov.pl/ To tam znajdziesz PIT za poprzedni rok.

Należy pamiętać, iż obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pracownikowi rocznego zeznania podatkowego w terminie ustawowym. W przypadku osób będących na samozatrudnieniu, dochód za poprzedni rok (oraz wypełnić PIT) musimy wyliczyć na własną rękę.

Jakie istnieją sposoby na potwierdzenie dochodów?

Istnieją różne sposoby na potwierdzenie źródła dochodu przez pracownika. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • zaświadczenie o dochodach;
  • oświadczenie o dochodach;
  • przedstawienie rozliczenia rocznego PIT;
  • przedstawienie umowy o pracę;
  • przedstawienie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło);
  • w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – stosowne faktury z okresu np. ostatnich 3 miesięcy;
  • okazanie decyzji o przyznaniu renty lub emerytury.

Czym różni się oświadczenie a zaświadczenie o dochodach?

Pomimo tego, iż terminów oświadczenie o dochodach oraz zaświadczenie o dochodach na co dzień używa się praktycznie zamiennie, mówimy o dwóch odrębnych dokumentach. Zaświadczenie o dochodach stanowi oficjalną informację na temat naszych zarobków. Oznacza to, iż taki dokument musi zostać potwierdzony przez naszego pracodawcę. Warto pamiętać, iż takiej informacji zazwyczaj nie uzyskamy natychmiastowo, czas wydania zaświadczenia to zazwyczaj kilka dni.

Oświadczenie o dochodach jest pewnego rodzaju formą deklaracji ze strony osoby pracującej i to właśnie ona może być jej jedynym autorem. Oświadczenie o dochodach nie jest dokumentem oficjalnym i nie musi być sporządzone przez pracodawcę. Można je przygotować samodzielnie w domu.

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie, a kiedy oświadczenie o dochodach?

Oświadczenie o dochodach jest dokumentem, którego często wymagają banki przed udzieleniem kredytu finansowego. Pozwoli on na oszacowanie ryzyka przez bank, a same dochody będą podstawą wyliczenia zdolności kredytowej klienta. Oświadczenie o dochodach nie sprawdzi się w sprawach urzędowych.

Zaświadczenie o dochodach będzie niezbędne w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Stanowić będzie ono w oczach banku jeden z czynników, który pozwoli na ocenienie tego, czy potencjalny kredytobiorca będzie wypłacalny. Zaświadczenia o dochodach wymaga jest też przy ubieganiu się o różnego rodzaju świadczenia socjalne, dopłaty rządowe (np. dodatek mieszkaniowy, program “Czyste Powietrze”) czy wniosków do ZUS i ośrodków pomocy społecznej.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.