Czy na PESEL można wziąć kredyt?

Na sam PESEL nie można wziąć kredytu, mimo iż wiele osób boi się, że ze względu na funkcjonowanie na polskim rynku finansowym firm pożyczkowych z minimalnymi formalnościami oszustowi wystarczą do wyłudzenia kredytu podstawowe dane. Tłumaczymy, czego tak naprawdę potrzeba do uzyskania pożyczki i jak chronić swoje dane osobowe przed wyłudzaczami.

Czy sam PESEL wystarczy do wzięcia kredytu?

Jeżeli obawiasz się, co ktoś może zrobić z twoim PESEL-em, uspakajamy — samo posiadanie numeru PESEL nie wystarczy, aby wziąć kredyt. Konieczne jest spełnienie określonych wymagań, takich jak:

  • posiadanie dowodu osobistego,
  • potwierdzenie tożsamości (przy pożyczce przez internet),
  • posiadanie źródła dochodów,
  • brak negatywnej historii kredytowej.

Co z firmami pożyczkowymi, które udzielają przez internet ekspresowego finansowania przy minimum formalności? Nawet jeżeli decydują się podjąć ryzyko pożyczenia pieniędzy mimo braku czystej historii w BIK albo bez sprawdzenia regularnych dochodów, i tak mają obowiązek zweryfikować tożsamość klienta.

Najczęściej wymagają w tym celu przelewu na niewielką kwotę na wskazane konto bankowe. Dzięki temu pożyczkodawca może zweryfikować, czy dane podane przez klienta są zgodne z danymi osoby, która dokonała przelewu. Coraz częściej wykorzystują także zewnętrzne aplikacje w rodzaju Kontomatik czy Instantor, poprzez które pożyczkobiorca loguje się na konto bankowe i nie musi wysyłać przelewu.

Jakie dane zabezpieczyć, żeby ktoś nie wziął pożyczki na nasz PESEL?

Biorąc pod uwagę proces weryfikacji, podstawą zabezpieczenia jest pilnowanie, aby nikt nie miał dostępu do naszego konta bankowego. Jeżeli udałoby mu się tam zalogować, nie miałby żadnego problemu z potwierdzeniem tożsamości po podaniu pożyczkodawcy numeru PESEL. Oprócz numeru PESEL, numeru konta oraz danych do logowania nie powinniśmy bez potrzeby podawać numeru dowodu osobistego, adresu zamieszkania oraz informacji o zatrudnieniu i zarobkach. Mogłyby posłużyć do uwiarygodnienia wniosku pożyczkowego.

Chcąc tego uniknąć, nie przechowujmy haseł i innych danych logowania w miejscach łatwo dostępnych dla innych osób. Regularnie sprawdzajmy też swoje konta bankowe i inne konta związane z finansami, aby natychmiast zauważyć nieautoryzowane transakcje. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu naszych urządzeń, takich jak komputer, telefon czy tablet, poprzez regularne instalowanie aktualizacji oprogramowania i antywirusów, aby uniemożliwić dostęp do naszych danych przez osoby nieupoważnione.

Ciekawym pomysłem jest korzystanie z usług firm monitorujących naszą aktywność kredytową. Należy do nich Biuro Informacji Kredytowej. Usługa Alerty BIK pozwala na kontrolowanie historii kredytowej i monitorowanie wszelkich zapytań o naszą historię kredytową. Jeżeli zostaniemy poinformowani, że ktoś składa wniosek o pożyczkę lub sprawdza nasze dane w BIK bez naszego upoważnienia, należy niezwłocznie skontaktować się z instytucją finansową, która udzieliła takiej pożyczki.

Co zrobić, aby dostać pożyczkę od ręki z minimalnymi formalnościami?

Jeżeli sami chcielibyśmy wziąć kredyt na PESEL, wówczas głównym wyzwaniem jest znalezienie pożyczkodawcy, który nie ma wygórowanych wymagań względem klientów. Czego powinniśmy szukać w ofertach, rankingach oraz porównywarkach pożyczek, jeśli chcemy uzyskać ekspresowy kredyt gotówkowy na dowód?

  • pożyczek z weryfikacją przez aplikację,
  • pożyczek bez BIK,
  • pożyczek pod zastaw,
  • pożyczek na oświadczenie o dochodach.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.