Jak chronić swoje dane osobowe?

Dane osobowe, wbrew pozorom, stanowią bardzo cenny zasób, szczególnie dla osób, które zajmują się marketingiem i sprzedażą. Pozwalają one na stworzenie “profilu” potencjalnego kupca i dopasowanie oferty do jego oczekiwań. Kto z nas nie spotkał się z propozycjami sprzedaży usług lub przedmiotów, które zostały nam dostarczone mailowo lub za pomocą wiadomości SMS? Co więcej, skradzione lub utracone dane osobowe mogą zostać użyte przez osoby nieuprawnione do czynności niezgodnych z prawem, co może być przyczyną długotrwałych problemów. Jak uniknąć tych sytuacji? W tym artykule odpowiemy Państwu na pytanie, dlaczego trzeba chronić swoje dane osobowe oraz dane wrażliwe, w jaki sposób to zrobić oraz jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zapraszamy do lektury!

Zasady jak chronić swoje dane osobowe

Ochrona danych osobowych jest niezwykle kluczowa dla każdego obywatela, niestety, bardzo często bywa ignorowana, a wielu z nas, nawet nieświadomie, zgadzając się na wszelakiego rodzaju informacje marketingowe, udostępnia je za darmo. Jak zatem chronić swoje dane osobowe?

  • nie podawaj numeru dowodu osobistego każdemu, kto o to poprosi;
  • nigdy nie zostawiaj swoich dokumentów w zastaw (dane osobowe na nich dostępne mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie);
  • nie udzielaj informacji o sobie, swoim miejscu pracy, zamieszkania i innych w internecie, szczególnie na mediach społecznościowych;
  • nie podawaj swoich danych osobowych w SMS-ach, wiadomościach e-mail czy przez telefon;
  • pułapką są również karty lojalnościowe, karty rabatowe i inne – zawsze oszacuj, czy drobna zniżka na dany produkt jest warta “sprzedaży” danych osobowych;
  • naucz się rozróżniać dane wrażliwe a osobowe, żeby wiedzieć, jak mogą być wykorzystane poszczególne informacje;
  • dokładnie niszcz wszystkie dokumenty zawierające tworze dane osobowe przez wyrzuceniem ich na śmietnik, w taki sposób, aby osoba trzecia nie mogła ich odtworzyć i wyłudzić kredytu;
  • regularnie zmieniaj hasła do witryn internetowych, a szczególnie do kont w bankach, aby ktoś nie wziął na ciebie chwilówki.

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Niezależnie od tego, jak długo Twoje dane osobowe przetwarzane są przez drugą stronę, przysługuje Ci prawo wycofania takiej zgody w dowolnym momencie. Zgodnie z przepisami RODO, taki proces powinien być maksymalnie prosty i darmowy. Aby wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, należy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie lub poprzez wiadomość e-mail. Adresatem powinien być administrator danego sklepu lub strony internetowej.

Czemu trzeba chronić swoje dane osobowe?

Właściwa ochrona danych osobowych nie tylko zapewni spokój od natrętnych telemarketerów i osób, które będą próbowały zaproponować swoje usługi, ale drastyczne zmniejszy ryzyko ich wykorzystania przez osoby trzecie, w tym w celach przestępczych. Dbając o ochronę swoich danych, zapewniasz sobie spokój i upewniasz się, że nikt nie weźmie w twoim imieniu pożyczki na PESEL po uzyskaniu dostępu do twojego konta bankowego.

Ochrona danych osobowych zgodnie z prawem

Istnieją regulacje prawne, których głównym zadaniem jest ochrona danych osobowych. Należy do nich, chociażby, znane wszystkim RODO, które jest europejskim rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Nałożyło ono wiele obowiązków na administratorów danych osobowych, w tym udostępnienie możliwości bezpośredniego kontaktu z nimi, w celu usunięcia naszych danych.

Należy pamiętać, że nie możemy polegać wyłącznie na unijnych regulacjach, a właściwa ochrona danych osobowych zależy w znacznej mierze od nas samych. Stosując się do wytycznych z tego artykułu, możesz być pewny, że twoje dane osobowe nie trafia w niewłaściwe ręce!

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.