Kredyt bez historii kredytowej — czy to możliwe?

Pod terminem historii kredytowej kryją się wszystkie dane o przeszłych i obecnych zobowiązaniach finansowych, które figurują w Biurze Informacji Kredytowej. Osoby, które regularnie spłacają pożyczki, mogą cieszyć się lepszą historią kredytową i uznawane są za wiarygodniejsze w oczach banku, co w teorii powinno ułatwić zaciąganie kolejnych zobowiązań. Co w sytuacji, kiedy nie posiadamy historii kredytowej? Czy w takiej sytuacji możliwe jest wzięcie pożyczki lub kredytu hipotecznego? Warto naprostować mity i półprawdy, które krążą wokół tematu kredytu bez historii kredytowej. W tym artykule podpowiemy również w jaki sposób możecie państwo szybko zbudować historię kredytową oraz w jaki sposób poprawić swoje szanse na otrzymanie pożyczki. Zapraszamy do lektury!

Czy możliwy jest kredyt bez historii kredytowej?

Zaciągniecie kredytu bez historii kredytowej jest jak najbardziej możliwe, a brak wcześniejszych zobowiązań finansowych nie wyklucza możliwości uzyskania pożyczki. Dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. Nie oznacza to jednak, iż historia kredytowej jest nieistotna, wszak to od niej częściowo zależy to, jak wysoką kwotę będzie w stanie nam pożyczyć bank. Nie jest to jednak jedyny element brany pod uwagę przez banki, co rozwiniemy w dalszej części artykułu.

Jak brak historii kredytowej wpływa na szansę otrzymania pożyczki?

Osoby, które posiadały wcześniejsze zobowiązania finansowe wobec instytucji finansowych i spłacały je regularnie, uchodzą za bardziej wiarygodne w oczach banków. Wszak już wcześniej udowodniły, że potrafią wywiązać się ze swojej części umowy. Prawdziwe jest zatem stwierdzenie, że im lepsza historia kredytowa, tym łatwiej otrzymamy pożyczkę na PESEL.

Jednak historia kredytowa to tylko jeden z elementów, który brany jest pod uwagę przez bank przed udzieleniem pożyczki, a jej brak nie wyklucza otrzymania środków. Banki pod lupę biorą również zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, jego zarobki, formę zatrudnienia oraz kwotę stałych wydatków. Na tej podstawie ustalają jego scoring kredytowy.

Jak szybko zbudować historię kredytową?

Nie istnieją sposoby, które pozwolą na natychmiastowe zbudowanie dobrej historii kredytowej. Możemy jednak podjąć pewne czynności, które w okresie kilku lub kilkunastu miesięcy zwiększą naszą wiarygodność w oczach banków.

Świetnym rozwiązaniem na budowę historii kredytowej jest branie sprzętu AGD/RTV na raty oraz ich regularne i terminowe spłacanie. Również i korzystanie z karty kredytowej, a następnie uregulowanie jej salda, wpłynie pozytywnie na wizerunek potencjalnego pożyczkobiorcy.

Co jeszcze zrobić, żeby poprawić szanse na otrzymanie pożyczki?

Zwiększenie szans na otrzymanie pożyczki umożliwia nie tylko poprawa historii kredytowej poprzez spłacanie rat czy korzystanie z karty kredytowej. Równie istotnym elementem przy ocenie potencjalnego kredytobiorcy przez bank jest jego zdolność kredytową i to właśnie jej poprawa zwiększy szanse na otrzymanie pożyczki.

Jak poprawić więc zdolność kredytową? Jeśli pracujemy na umowie cywilnoprawnej lub kontrakcie B2B, warto przejść na umowę o pracę, nawet kosztem niższych zarobków netto. Również i zmiana stanowiska na lepiej płatne zwiększy zdolność kredytową. Szanse na otrzymanie pożyczki zwiększy również ograniczenie stałych zobowiązań, to jest, comiesięcznych wydatków.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.